Ia bilete la FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, ediţia a 27-a

15 September of 2017

Biletele pentru toate spectacolele celei de-a 27-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru se vor pune în vânzare online pe https://www.mystage.ro/fnt și la casa de bilete centralizată a Teatrului Naţional „I.L. Caragiale“ din Bucureşti (unde contravaloarea biletelor se va putea plăti cash) începând de luni 18 septembrie, ora 10:00. Din aceeași dată, respectând programul caselor de bilete, un număr limitat de bilete la reprezentațiile programate în propriile spații se vor găsi și la casele de bilete ale teatrelor Odeon și Nottara, precum și prin sistemul de vânzare al Teatrului Bulandra.

Biletele se pot cumpăra ușor, online, prin platforma mystage.ro. Trebuie doar să vă creați cont, să cumpărați biletele la spectacolele favorite, acestea fiind disponibile oricând în cont sau pe e-mail. Platforma este accesibilă şi de pe orice dispozitiv mobil.

Plăţile pe mystage.ro se pot efectua cu cardul, iar procesarea acestora se face în deplină siguranţă prin platforma LibraPay, aparţinând Libra Internet Bank.

În acest an, cei care achiziționează bilete online de pe mystage.ro pot opta pentru unul din cele două pachete limitate mySTAGE Silver și Gold, care presupun livrarea gratuită acasă a biletelor alături de un cadou promoțional.

În premieră, biletele se pot cumpăra telefonic sunând la (021)9379 (tarif normal). Biletele se vor livra prin agenții mySTAGE, contra cost, oriunde în București.

Urmăriţi-ne pe www.fnt.ro, www.mystage.ro şi pe pagina de Facebook a Festivalului Naţional de Teatru.

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU

Ediţia a 27-a

20 – 30 OCTOMBRIE 2017  

EDIȚIE DESFĂȘURATĂ SUB ÎNALTUL PATRONAJ AL PREȘEDINTELUI ROMÂNIEI 

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

Vineri, 20 octombrie

DESCHIDEREA OFICIALĂ

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Hamlet | Collage, după William Shakespeare

Traducerea: Mikhail Lozinsky şi Boris Pasternak

Adaptarea şi regia: Robert Lepage

Scenografia: Carl Fillion

Costumele: François St-Aubin

Produs de: Teatrul Naţiunilor, Moscova, Rusia

Durata: 2 h 25 min fără pauză

Spectacol în limba rusă cu traducere în limba română şi engleză

18.00 Teatrul de Comedie

Sala Studio

Don Juan, adaptare după Molière

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti

Durata: 1 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Mic

Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind

Traducerea: Victor Scoradeţ

Adaptarea, regia şi scenografia: Vlad Cristache

Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 3 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul ACT

O intervenţie de Mike Bartlett

Traducerea: Ionuţ Grama

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Cezarina Iulia Popescu

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

22.00 ARCUB – Hanul Gabroveni

Sala Mare

Artists Talk

Un spectacol de Gianina Cărbunariu

Scenografia: Dorothee Curio

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti

Co-producător: Asociaţia Piese Refractare

Cu sprijinul: Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Institutului Francez

Durata: 1 h 45 min fără pauză

Spectacol în limba română, engleză şi franceză

22.00 Teatrul LUNI de la Green Hours

Înaintea Erei Noastre

Conceptul, regia, scenografia şi light design: Daniel Chirilă

Produs de: Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Sâmbătă, 21 octombrie

11.00 Teatrul Excelsior

Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte

După basmul omonim al lui Petre Ispirescu

Dramaturgia: Adrian Nicolae

Scenariul şi direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul, costumele şi recuzita: Adriana Grand

Produs de: Teatrul „Ion Creangă”, Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 5 ani

18.00 Teatrul de Comedie

Sala Studio

Don Juan, adaptare după Molière

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti

Durata: 1 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul LUNI de la Green Hours

Înaintea Erei Noastre

Conceptul, regia, scenografia şi light design: Daniel Chirilă

Produs de: Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Mic

Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind

Traducerea: Victor Scoradeţ

Adaptarea, regia şi scenografia: Vlad Cristache

Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 3 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Evghenia Berkovici

Scenografia: Ksenia Sorokina

Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 2 h 10 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

20.00 ARCUB – Hanul Gabroveni

Sala Mare

Artists Talk

Un spectacol de Gianina Cărbunariu

Scenografia: Dorothee Curio

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti

Co-producător: Asociaţia Piese Refractare

Cu sprijinul: Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Institutului Francez

Durata: 1 h 45 min fără pauză

Spectacol în limba română, engleză şi franceză

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Procesul, după Franz Kafka

Traducerea: Gellu Naum

Dramatizarea: Mihaela Panainte şi Daniel Ilea

Regia: Mihaela Panainte

Scenografia: Helmut Stürmer

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

22.00 Teatrul ACT

O intervenţie de Mike Bartlett

Traducerea: Ionuţ Grama

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Cezarina Iulia Popescu

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duminică, 22 octombrie

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Macbeth de William Shakespeare

Traducerea: Horia Gârbea

Dramaturgia: Daniel Pribyl

Regia: Michal Docekal

Decorul: Martin Chocholousek

Costumele: Hana Fischerova

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Excelsior

Our Ladies of perpetual Succour

(Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall

După romanul „Sopranele” de Alan Warner

Traducerea şi adaptarea: Carmen Stanciu

Regia şi coregrafia: Răzvan Mazilu

Scenografia: Romana Ţopescu şi Dragoş Trăistaru

Produs de: Teatrul Excelsior, Bucureşti

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Pasărea retro se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte

Scenariul şi regia: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 3 h 10 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

 

 

 

 

 

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Rambuku de Jon Fosse

Traducerea: Daria Ioan

Adaptarea: Anca Măniuţiu

Regia: Mihai Măniuţiu

Decoruri: Adrian Damian

Costumele: Luiza Enescu

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

 

19.00 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Evghenia Berkovici

Scenografia: Ksenia Sorokina

Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 2 h 10 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Procesul, după Franz Kafka

Traducerea: Gellu Naum

Dramatizarea: Mihaela Panainte şi Daniel Ilea

Regia: Mihaela Panainte

Scenografia: Helmut Stürmer

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

O mie de motive, după „Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan

Traducerea şi adaptarea: Horia Suru şi Florin Piersic Jr.

Regia: Horia Suru

One man show Florin Piersic Jr.

Produs de: POINT – Cultural Hub, Bucureşti

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

22.00 ARCUB – Hanul Gabroveni

Sala Mare

Bucureşti. Instalaţie umană

Un spectacol devised de: Nicholas Caţianis, Irina Crăiţă-Mândră, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Galeş, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula

Dramaturgia: Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica

Un spectacol coordonat de: Radu-Alexandru Nica

După un concept de: Florin Fieroiu

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti

Durata: 1 h 05  min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

22.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Dorian

Conceptul regia şi coregrafia: Oana Răsuceanu

Video: Iulia Rugină, Dan Adrian Ionescu, Mizdan şi Adrian Câmpean

Decorul: Dan Adrian Ionescu

One man show George Albert Costea

Produs de: Asociaţia Culturală Control N, Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol de dans contemporan  

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

 

 

 

 

Luni, 23 octombrie

 

18.00 şi 21.00 Teatrul ACT

N-ai tu treabă! de Cătălin Ştefănescu

După „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă

Regia: Alexandru Dabija

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti

Durata: 1 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Mic

Karamazovii de Horia Lovinescu şi Dan Micu

După romanul „Fraţii Karamazov” de F.M. Dostoievski

Adaptarea şi regia: Nona Ciobanu

Scenografia: Peter Košir şi Nona Ciobanu

Costumele: Doina Levintza

Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Regele Lear de William Shakespeare

Regia şi scenografia: David Doiashvili

Costumele: Liliana Cenean

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 3 h 30 min cu pauză

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mică

Playlist de C.C. Buricea-Mlinarcic

Regia şi scenografia: Tudor Lucanu

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Improvizaţia de la Versailles sau casa maimuţelor, după Molière

Dramaturgia: Sényi Fanni

Regia: Sardar Tagirovsky

Decorul: Judit Dobre Kóthay

Costumele: Bajkó Blanka-Alíz

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 3 h cu două pauze

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi engleză

 

20.00 Teatrelli – CREART

Scrisori de dragoste de A.R. Gurney

Un spectacol de Mircea Cornişteanu

Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Rosmersholm de Henrik Ibsen

Adaptarea, regia şi light design-ul: Andriy Zholdak

Scenografia: Andriy Zholdak şi Daniel Zholdak

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 30 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Dorian

Conceptul regia şi coregrafia: Oana Răsuceanu

Video: Iulia Rugină, Dan Adrian Ionescu, Mizdan şi Adrian Câmpean

Decorul: Dan Adrian Ionescu

One man show George Albert Costea

Produs de: Asociaţia Culturală Control N, Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol de dans contemporan  

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

22.00 Teatrul de Artă

O femeie singură de Dario Fo şi Franca Rame

Traducerea: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri

Regia: Daniel Grigore-Simion

Decorul: Adrian Pitica

Costumele: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri

One woman show Andreea Bibiri

Produs de: Teatrul de Artă Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Rug

După romanul lui György Dragomán

Traducerea: Elise Wilk

Regia: Armin Petras

Decorul: Olaf Attmann

Costumele: Katja Strohschneider

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Co-producători: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

Marţi, 24 octombrie

 

18.00 Teatrul de Comedie

Sala Studio

Kimberly de David Lindsay-Abaire

Traducerea şi regia: Andreea Vulpe

Scenografia: Cristina Milea

Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

 

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

În adâncuri de Maxim Gorki

Traducerea: Annamária Radnai

Dramaturgia: Visky András

Regia: Yuri Kordonsky

Scenografia: Dragoş Buhagiar

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Rug

După romanul lui György Dragomán

Traducerea: Elise Wilk

Regia: Armin Petras

Decorul: Olaf Attmann

Costumele: Katja Strohschneider

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Co-producători: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Improvizaţia de la Versailles sau casa maimuţelor, după Molière

Dramaturgia: Sényi Fanni

Regia: Sardar Tagirovsky

Decorul: Judit Dobre Kóthay

Costumele: Bajkó Blanka-Alíz

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 3 h cu două pauze

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi engleză

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Jurnalul lui Robinson Crusoe

Un musical după Insula de Gellu Naum

Dramaturgia: Anca Măniuţiu

Regia: Mihai Măniuţiu

Cântecele: Ada Milea

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Andrada Chiriac

Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat copiilor sub 8 ani

 

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Incendii de Wajdi Mouawad

Traducerea: Zeno Fodor

Regia: Irina Alexandra Banea

Scenografia: Vladimir Iuganu

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Cafeneaua Pirandello

Scenariul dramatic: Anca Măniuţiu după texte de Luigi Pirandello

Regia: Mihai Măniuţiu

Coregrafia: Andrea Gavriliu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Luiza Enescu

Produs de: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1 h 20 min fără pauză

 

 

 

 

 

 

22.00 LINOTIP – Centru Independent Coregrafic

BABEL

Conceptul, dramaturgia şi coregrafia: Arcadie Rusu

Scenografia şi light design-ul: Hermina Stănciulescu

Produs de: LINOTIP – Centru Independent Coregrafic

În parteneriat cu CNDB – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol de teatru coregrafic   

 

Miercuri, 25 octombrie

 

18.00 Teatrul de Comedie

Sala Studio

Kimberly de David Lindsay-Abaire

Traducerea şi regia: Andreea Vulpe

Scenografia: Cristina Milea

Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

18.00 LINOTIP – Centru Independent Coregrafic

BABEL

Conceptul, dramaturgia şi coregrafia: Arcadie Rusu

Scenografia şi light design-ul: Hermina Stănciulescu

Produs de: LINOTIP – Centru Independent Coregrafic

În parteneriat cu CNDB – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol de teatru coregrafic   

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare

Şi negru şi alb şi gri

Textul şi regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

În adâncuri de Maxim Gorki

Traducerea: Annamária Radnai

Dramaturgia: Visky András

Regia: Yuri Kordonsky

Scenografia: Dragoş Buhagiar

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

 

20.00  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Angajare de clovn de Matei Vişniec

Regia: Ion Caramitru

Decorul: Florilena Popescu Fărcăşanu

Costumele: Liliana Cenean

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 2 h 15 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

20.00 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Iarna de Jon Fosse

Traducerea: Carmen Vioreanu

Adaptarea scenică: Anca Măniuţiu

Regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Producător: Teatrul „Nottara” Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Prinţul nefericit („La Double Inconstance”)

de Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux

Traducerea: Sabrina Iaşchevici

Adaptarea şi regia: Sânziana Stoican

Scenografia: Valentin Vârlan

Produs de: Teatrul „Maria Filotti” Brăila

Durata: 3 h 10 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Cabaretul dada de Matei Vişniec

Adaptarea textului şi regia: Anca Bradu

Costumele: Andra Bădulescu Vişniec

Decorul: Doru Păcuraru

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

22.00 Spice Pub&Club

Rocky horror show de Richard O’Brian

Traducerea: Peca Ştefan

Regia: Cosmin Chivu

Scenografia: Alin Gavrilă

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Co-producători: InterArt Group şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Durata:1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.00 Teatrul Mic

Familia fără zahăr

Texte de: Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol

Scenografia: Arh. Gabi Albu

Produs de: Teatrul Mic Bucureşti în parteneriat cu Centrul de Teatru Educaţional REPLIKA, Bucureşti

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

Joi, 26 octombrie

 

17.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Bulgakov 17 (după „Maestrul şi Margareta”)

Dramatizarea şi adaptarea scenică: Zsolt Benedek şi Roxana Marian

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele: Zsuzsánna Cs. Kiss

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 3 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Cabaretul dada de Matei Vişniec

Adaptarea textului şi regia: Anca Bradu

Costumele: Andra Bădulescu Vişniec

Decorul: Doru Păcuraru

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind

Regia: Charles Muller

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele: Ioana Popescu

Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

No man`s land de Danis Tanović

Traducerea: Andrei Marinescu

Adaptarea, regia şi ilustraţia muzicală: Alexander Morfov

Decorul: Nikola Toromanov

Costumele: Andrada Chiriac

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.30 Teatrul Mic

Familia fără zahăr

Texte de: Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol

Scenografia: Arh. Gabi Albu

Produs de: Teatrul Mic Bucureşti în parteneriat cu Centrul de Teatru Educaţional REPLIKA, Bucureşti

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.30 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Iarna de Jon Fosse

Traducerea: Carmen Vioreanu

Adaptarea scenică: Anca Măniuţiu

Regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Producător: Teatrul „Nottara” Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

21.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare

Şi negru şi alb şi gri

Textul şi regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia Vlad Massaci

Scenografia: Andu Dumitrescu

Produs de: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Spice Pub&Club

Rocky horror show de Richard O’Brian

Traducerea: Peca Ştefan

Regia: Cosmin Chivu

Scenografia: Alin Gavrilă

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Co-producători: InterArt Group şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Durata:1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

Vineri, 27 octombrie

 

17.00 şi 20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino

Regia: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Durata: 2 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul de Artă

O femeie singură de Dario Fo şi Franca Rame

Traducerea: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri

Regia: Daniel Grigore-Simion

Decorul: Adrian Pitica

Costumele: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri

One woman show Andreea Bibiri

Produs de: Teatrul de Artă Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia Vlad Massaci

Scenografia: Andu Dumitrescu

Produs de: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Familii

Un spectacol de: Eugen Jebeleanu

Scenografia: Velica Panduru

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Co-producători: Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – Facultatea de Litere şi Arte, Departamentul de Artă Teatrală şi Centrul de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Războiul nu a început încă de Mikhail Durnenkov

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Bobi Pricop

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Corina Boboc

Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

A treisprezecea noapte

Spectacol aniversar Nicu Alifantis

Produs de: Festivalul Naţional de Teatru

 

20.00 Teatrul Excelsior

#EmojiPlay

Un spectacol de teatru coregrafic de: Gigi Căciuleanu

Scenografia video şi animaţia: Les Ateliers Nomade

Costumele: Corina Boboc

Producător: Teatrul Excelsior în parteneriat cu “Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”, Bucureşti

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol în limba română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Umbre de Marilia Samper

Traducerea: Florin Galiş şi Iunia Mircescu

Regia, scenografia, ilustraţia muzicală şi lighting design-ul: Vlad Cristache

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 2 h 15 min fără pauză

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind

Regia: Charles Muller

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele: Ioana Popescu

Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 15 an

 

21.00 Centrul de Teatrul Educaţional Replika

Rovegan

Textul şi regia: Catinca Drăgănescu

Produs de:  Asociaţia ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

Sâmbătă, 28 octombrie

 

17.00 şi 19.30 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Jurnal de România. Sfântu Gheorghe

Scenariul şi regia: Carmen Lidia Vidu

Scenografia: Raluca Alexandrescu

Producător: Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 1 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză şi maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

 

17.00 Centrul de Teatrul Educaţional Replika

Rovegan

Textul şi regia: Catinca Drăgănescu

Produs de:  Asociaţia ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru

Amadeus de Peter Shaffer

Traducerea: Adrian Solomon

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 2 h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Aniversare de Harold Pinter

Traducerea şi dramaturgia: Csongor Czegő

Regia: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Camera mea frigorifică de Joël Pommerat

Traducerea: Forgách András

Regia: Theodor Cristian Popescu

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul „Szigligeti” din Oradea

Durata: 2 h 40 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

 

21.30 ARCUB – Hanul Gabroveni

Sala Mare

Bucureşti. Instalaţie umană

Un spectacol devised de: Nicholas Caţianis, Irina Crăiţă-Mândră, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Galeş, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula

Dramaturgia: Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica

Un spectacol coordonat de: Radu-Alexandru Nica

După un concept de: Florin Fieroiu

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti

Durata: 1 h 05  min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

22.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Pe jumătate cântec

Un spectacol de: Crista Bilciu

One woman show Anda Saltelechi

Producător: Teatrul de Foc Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

Duminică, 29 octombrie

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru

Amadeus de Peter Shaffer

Traducerea: Adrian Solomon

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 2 h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Dacă am gândi cu voce tare de Adnan Lugonić

Regia: Radu Afrim

Decorul: Vanda  Maria Sturdza

Costumele: Lia Dogaru

Producător: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Romeo şi Julieta de Serghei Prokofiev

după William Shakespeare

Coregrafia: Angelin Preljocaj

Scenografia: Enki Bilal

Costumele: Enki Bilal, Angelin Preljocaj

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Producător: Compania Ballet Preljocaj, Franţa

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Aniversare de Harold Pinter

Traducerea şi dramaturgia: Csongor Czegő

Regia: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Pe jumătate cântec

Un spectacol de: Crista Bilciu

One woman show Anda Saltelechi

Producător: Teatrul de Foc Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

Luni, 30 octombrie

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Să trăieşti orice ar fi (Barbara) / Vaille Que Vivre (Barbara)

Textele şi muzica: Barbara

Light Design: Éric Soyer

Colaborare artistică: Vincent Huguet & Chris Gandois

Aranjamentul muzical: Alexandre Tharaud

Produs de: Les Visiteurs du soir

În co-producţie cu: L’Onde Théâtre Centre d’art de Vélizy-Villacoublay

Cu participarea: Yamaha Music Europe

Durata: 1 h 30 min fără pauză

 



Comments

comments

Previous:

VIRGIL IANȚU DĂ STARTUL UNEI REVOLUȚII CULTURALE CU NOUL SEZON „CÂȘTIGĂ ROMÂNIA!”

Next:

DisruptHR – împreună schimbăm ritmul la Cluj-Napoca!

You may also like

Post a new comment